آیا پارتیشن بندی اداری کارمندان را فعال تر می نماید؟

آیا پارتیشن بندی اداری کارمندان را فعال تر می نماید؟
پارتیشن های ساختمان اداری

آنگونه که به نظر می آید پارتیشن های اداری در زمان کارکرد وظایف ” سرپائین” سبب می شود که کارمندان بهره وری بهتری از قبیل پردازش کلمه یا پر کردن کلمه داشته باشند اما ممکن است هنگامی که کارمندان با یکدیگر بخواهند به صورت آزادانه ارتباط داشته باشند مشکلاتی را پدید آورد. البته برخی از شرکت ها هم اکنون می خواهند این مشکل را برطرف کنند و در حال ایجاد پایه میزهای می باشند که برای اصلاح کردن نیازهای ویژه ی در هر قسمت طراحی شده اند. برخی از کارمندان که نیاز دارند تا با یکدیگر ارتباط باز داشته باشند ممکن است در مکعب های با دیوارهای کوتاه کار نماید این با وجودی است که افرادی نیاز دارند تا حریم شخصی شان بیشتر محفوظ باشد و ممکن است میزهای را داشته باشند که دور تا دور آن دیوارهای بلند قرار گرفته باشد.

پارتیشن
هنگامی که برای اولین بار در سال 1968 از مفهوم پارتیشن های فردی برای کارمندان اداری استفاده شد ، قسمتی از یک چشم انداز بزرگ تر به اسم ” دفتر عمل بود.
از نظر تاریخی ، تعداد زیادی از شرکت ها از روش حجم باز استفاده نمودند که در آن میزها به صورت ردیف به شکل متمرکز قرار می گیرند و گاهی به ترتیب غیر شخصی بودند. مردی به اسم رابرت پروپست مخترع پارتیشن (اطاقک) اداری بود که با ایجاد فضای کاری سفارشی میزان بهره وری کارمندان که حواس پرتیشان به حداقل رسیده است را تصور کرد.
بدین ترتیب کارمندان قادربودند که حجم کاریشان را به روشی کارآمدتر بود ارائه کنند ، به جای اینکه بخواهند بر سیستم های بایگانی خروجی و ورودی تکیه نمایند.
پارتیشن ها بر پایه مفهوم اصلی ” دفتر عمل” به این معنی بودند که مطابق نیازهای کارمندان برای برقراری تعامل با یکدیگر دسته بندی می شدند. برخی قابل دسترس و باز بودند و این در حالی بود که برخی ضد صوت و برای کارهای ” سرپایین” در نظر گرفته شده بودند و محفظه داشتند.
با توجه به تنظیمات اصلی ، آنها با ارائه حریم خصوصی و سفارشی سازی میزان بهره وری کارمندان را بهبود می بخشند ولی ارتباط مناسب و کارآمد با دیگران باز هم مورد توجه قرار می گیرد.
استفاده از پارتیشن ها با گذشت زمان برای برقرار اتحاد کارمندانی که نیازهای مشترکی دارند به نگرانی های اقتصادی تبدیل شده است. یکی از کارآمدترین راه های برای استفاده از فضای موجود هم اکنون استفاده از پارتیشن می باشد که می تواند مورد توجه زیاد در محیط های کسب و کار با پرداخت اجاره بهای بالا باشد.
این امکان وجود دارد که انها فضای کاری فردی را به وجود بیاورند ولی سبب شوند تا مشکلات روحی ایجاد شود و کارمندان احساس کنند که کارمندان تصور کنند در محیط های نیمه خصوصی که با دنیای بیرون ارتباط کمی دارد ، زندانی شده اند. هنگامی که روحیه کامندان از درصدکمی برخوردار است ، بهره وری هم دچار آسیب خواهد شد.
مشخص کردن این موضوع که پارتیشن اداری فقط برای بهره وری کارمندان می توانند موثر باشند ، کاری دشواری است. در میزان بهره وری کارمندان عامل دیگری نیز دخیل هستند که می تواند شامل رضایت شغلی و تجربه آنها نیز باشد.
عده ی از افراد بر این باورند که با این کار سبب می شود تا حریم خصوصی افزایش پیدا کنند و برای محیط کاری فضای مشخصی تعیین گردد اما این امکان وجود دارد که در تمامی پیکربندی های قدیمی اداره موجب پیشرفت شده باشد ولی هنوز ثابت نشده است که پارتیشن های اداری بتوانند بالا بردن بهره وری کارمندان را به اندازه کافی به شکل سیستم کارآمد موفق نموده است یا خیر.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *