اتاقک پارتیشن

اتاقک پارتیشن

میزهای کابین دار ، کابین بندی ، پارتیشن ها و کابین های اداری به عنوان یک فضای کاری نیمه محصورند که از فضای کناری آن به واسطه پارتیشن که عموما بلندای آن 5-6 فوت می باشد (1.5-1.8متر) جدا شده اند .
هدف اصلی از ایجاد چنین پارتیشن بندی این است که کارمندان را از تمامی مواردی که موجب عدم تمرکزشان می شود مانند منظره ها و صداهای یک فضای کاری ، حفظ کنند و اجازه ندهد هر چیزی سبب شود تا تمرکز آنها از دست برود . پارتیشن ها از عناصری مدولار مانند کمدهایی در بالای سر ، سطوح كار ، قفسه بندی ها و کشورها تشکیل می شوند که با توجه به نیاز کاربر تنظیم می گردند. به صورت کلی نصب و راه اندازی این پارتیشن ها به وسیله ی افراد حرفه ی صورت می گیرد اما گاهی در برخی از موارد برای ایجاد تغییرات جزئی این کار توسط کارمندان بدون آموزش خاصی صورت می گیرد.

برای اولین بار طراحی پارتیشن توسط طراح شرکت هرمان میلر ” رابرت پروسپت ” طراحی و ساخته شد و به نام اكشن آفيس 2 در سال 1967 معرفی شد. با اینکه پارتیشن ها عموما به عنوان ساختار مدرن اداری دیده می شوند اما به کارمندان مرتبه ی بیشتر از یک فضای خصوصی و شخصی در مقابله با فضای کار پیشین می دهند که در فضای باز در ردیف های کنار هم میزهای کارشان قرار گرفته اند.

پارتیشن

میزهای پارتیشن مزیت سفارشی سازی را دارند که سبب می شود آنها را از دیگر موارد متمایز سازند. پارتیشن ها می توانند تمام دیوارهای کنار فضای مدیران را به سطح های کاری کارآمد تبدیل کنند. به دلیل اینکه تمامی این دیوارها قابل دسترس هستند و همگی سوراخ و قلاب داند که می توان روی آنها تابلو اعلانات ، قفسه های کوچک و یا وسیله دیگر و عناصری که به صورت افقی روی میز قرار می گرفتند ، به شکل عمودی وصل نمود و این با وجودی است که در پارتیشن اداری برای متصل شدن لوازم جانبی و اتصال قلاب ها استانداردهای ویژه ی بکار گرفته می شود و همین کار سبب می شود تا تولید کنندگان لوازم جانبی روی میزهای اداری را از تولید قفسه مجله ، جا قلمی و دیگر مواردی که در برندهای مشهور پارتیشن به راحتی تعبیه می گردد باز نخواهد داشت . بهتر است به خاطر داشته باشید که یک فضای پارتیشن را با ترکیب میزهای ایستاده سنتی مثل میزهای پدستال با نمونه های خاصی از پارتیشن آزاد ایستاده ساخت و از میزهای پارتیشن استفاده نکرد. عموما این گونه از محیط های کار به عنوان قسمتی از محیط اداری پویا می باشند که در سال های 1950 – 1906 در انگلیس و آلمان رایج شده اند.
واژه پارتيشن

لغت اتاقک (پارتيشن( Cubicle از لغت لاتین Cubiculum گرفته شده است که برای اتاق خواب مورد استفاده قرار می گیرد و در اوایل قرن 15 در زبان انگلیسی بکار گرفته شده و در اصل برای اتاق های کوچک از همه ی نمونه های آن استفاده می شده است و همچنین برای یک فضای مطالعه با کابین های کوچک که با پارتیشن بندی به سقف نمی رسند.

پارتیشن ها نیز مانند اتاقک های چوبی قدیمی ، برای ایجاد حفظ حریم خصوصی کاربران تلاش می کنند این با فضای است که حداقل یک اتاق متوسط یا اتاق بزرگ می باشد.
پیش از اینکه از پارتیشن ها استفاده کنند کارمندان معمولا در یک اتاق باز در میزهای ردیف هم قرار داشتند که سبب می شود صداهای و فعالیت های دیگر کارمندان را مشاهده کنند.
معمولا به دفاتری که پارتیشن دارند را دریای پارتیشن یا مزرعه مکعب می گویند که شاید برایتان خنده دار باشد اما این عبارت بار معنای منفی خواهد داشت. در مزارع معکب معمولا در شرکت های که تکنولوژی بالایی دارند مشاهده می شود . عموما این دفاتر در صنعت بیمه یا دیگر حیطه های که با خدمات مرتبط هستند مشاهده می شوند .

تاثير اجتماعي پارتيشن

پارتیشن های اداری در سال 1960 معرفی شدند ولی فراموش نکنید شاید مبلمان اداری نتوانند به اندازه این پارتیشن ها مفید باشند. نمی توانیم این چنین تمامی جنبه های مثبت و منفی پارتیشن ها را معرفی کنیم . البته آقای توماس هاین تا اینجا بیان می کند که پارتیشن ها برای زن ها در سال 1960توانسته اند آنها را به مدیریت های میانی نزدیک کنند. برای اینکه معرفی پارتیشن ها به همتایان آقای آنان یک فضای نو را معرفی می نماید که مدیران زن در آن قرار گرفته اند و همیشه بدون اینکه به آنها اجازه ورود به حریم اختیار خود را بدهند که در انحصار مردان بوده اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *